הרצאות

להלן רשימת הרצאות שלי בנושאי מדע הבישול. להזמנת הרצאות נא למלא את הטופס למטה ואחזור אליכם בהקדם (ההודעה שלכם תישלח ישירות אלי ולא תתפרסם באתר). ניתן גם להזמין סדרת הרצאות כקורס.

עניין של טעם

על טעם ועל ריח יש להתווכח

מהו טעם? מה קובע את טעמו של האוכל ואת תחושותינו בעת האכילה? האםמפת הטעמים יכולים להתגלות טעמים חדשים? איך משתנה טעמנו עם מצב הרוח והגיל? מדוע אוכל מטוסים נחשב תפל וכיצד משפיעות טמפרטורות הבישול וההגשה על הטעם והריח של האוכל? ואיך כל זה קשור לדובי הפנדה? כל זאת ועוד בהרצאה על ההיסטוריה והביולוגיה של חוש הטעם.

"שירת העשבים" – על טעם ועל ריח בעשבי תיבול

נענע, קורנית, פטרוזיליה, אורגנו – מה נותן לעשבי התיבול את טעמם וריחם? איך משתנים הטעם והריח בתבשיל עם הזמן? איך פועלות שיטות מיצוי הטעמים השונות? נשמע על השערת שילובי-הטעמים ועל משחקי-טעמים מבוססי כימיה, על דירוג תכולת נוגדי-החימצון במזון, על עשבי-תיבול טריים, קפואים ומיובשים, ומדוע אנשים מסויימים כל-כך שונאים כוסברה.

המתוק, המתוק הזה

מדוע אנו חשים את הטעם המתוק? ואילו בעלי-חיים איבדו את חישת המתוק? אילו חומרים מתוקים ישנם בטבע? איך גופנו מזהה מתוקים שונים, טבעיים ומלאכותיים? איך משפיעה הגנטיקה על חישת המתיקות? מדוע לפעמים נלווית מרירות למתיקות של ממתיקים מסוימים? האם אפשר "לאכול" ריחות מתוקים? ואילו אמצעי המתקה צופן לנו העתיד? על זאת ועוד בהרצאה מתוקה ביותר.

מנה עיקרית

צבע הבשר [ההרצאה בבנייה מחדש]צבע הבשר

מדוע הסטייק אדום והשניצל לבן? ומדוע הפסטרמה וורודה? האם באמת חשוב "לסגור" את הבשר לפני הבישול? אלו תהליכים בעת הכנת הבשר ובישולו משפיעים על צבעו וטעמו, והאם הם הכרחיים לבישול? ומה קורה לבשר כשמיישנים אותו? בהרצאה זו נעסוק במבנה הבשר, בטעמו וכן בטיפים ומיתוסים בבישול בשר.

לראש ולא לזנב

איך משפיעים החיים בים על תכונות הדגים שאנו אוכלים? מה ההבדל בין דגי מים מתוקים לדגי מים מלוחים? מה קובע את צבע בשר הדג ואת מרקמו? מה משפיע על טעם הדגים וכיצד ניתן לשנות את טעמם? מדוע דגים מתקלקלים מהר ומה מקור הריח של דגים לא טריים? מה תפקידו של השמן בדגים ומה זה אומגה-3? ומה צפוי להיות עתיד הדגה? בואו לשחות עם הזרם בהרצאה על דגים, ים, ומה שביניהם.

בזיעת אפיך תאכל לחם

איך מותאמים גרגרי החיטה להכנת לחם? איך הופך בצק ללחם? מהו גלוטן ומה חשיבותו בהכנת לחם? כיצד פועלים השמרים? האם חייבים ללוש את הבצק? ומה קורה בזמן האפייה? על זאת ועוד בהרצאה על המאכל הבסיסי ביותר, הלחם.

הכימיה של הטופו

מה התהליכים שמתרחשים בעת הכנת טופו? מה קורה לחלבונים בחלב הסויה? מה תפקיד המלחים וכיצד הם משפיעים על המרקם? ואיך קפה חם וחלב סויה מגיבים ביניהם? – מבוא לחלבונים, דנטורציה וג'לים.

לקינוח

הכימיה של השוקולדפול קקאו ותיאוברומין

מה עובר על פול הקקאו במסע מהעץ לטבלית השוקולד המוכנה? מה ההבדל בין השוקולדים השונים בחנות? מהו שוקולד איכותי לעומת שוקולד פשוט יותר? מדוע הפרלינים מבריקים ולמה נוצרים כתמים לבנים על שוקולד ישן? האם אפשר להכין שוקולד שלא נמס במדבר? ומדוע שוקולד עושה לנו מצב-רוח טוב כל-כך? על זאת ועוד בהרצאה על 'מזון האלים', השוקולד.

טופי, חלווה, קרמל וסוכריה על מקל – הכימיה של הממתקים

איך מפיקים ומזקקים סוכר? מה ההבדל בין סוגי הסוכר השונים? מה הקשר בין גודל וסידור גבישי הסוכר והתכונות של ממתקים כמו חלווה, רחת-לקום, סוכרייה על מקל או שערות סבתא מצד אחד, ושל סורבה מצד שני? מהו קרמל ומה מתרחש בעת הכנתו? וכיצד פועלים תחליפי הסוכר השונים? על זאת ועוד בהרצאה מתוקה מאוד.

הממתקים של הארי פוטר: מדמיון למציאות

איך מכינים סוכריות בטעם גרביים מסריחים או שעוות אזניים? האם יש סוכריות שעושות חור באמצע הלשון? ומה עם ממתקים שיאפשרו לנו לרשוף אש? איך עובדת התרופה נגד סוהרסנים? ומה שותים הקוסמים? על זאת ועוד בהרצאה קסומה ומלאת דמיון על ממתקים מיוחדים בהשראת ספרי הארי פוטר של ג'יי קיי רולינג.

לרוויה

בועות, בועות

מדוע בשמפניה יש בועות? מדוע הבועות בקוקה-קולה גדולות יותר מהבועות בבירה, ומדוע אלה שבשמפניה קטנטנות? מדוע כשפותחים בקבוק או פחית תוססת נשמע "פסססס" ולפעמים גם יוצא קצף? מדוע בועות הן כדוריות? איך הן נוצרות, ואיך מתפוצצות? ומה הקשר בין מי סודה לסוכריות קופצות? על זאת ועוד בהרצאה תוססת על משקאות מבעבעים ועל בועות בכלל.

קצף קצף תרדוף

מהו קצף? איך הוא נוצר? איך נקבל קצף יציב? איך מכינים חביתה במכונת אספרסו? מה המשותף והשונה בין קצף חלבוני ביצה, קצף חלב, קצף בירה, קצף האספרסו וקצפת? ומה בינם לבין גלידה, מרשמלו וממתקים אווריריים? מה זאת קצפת שוקולד? מה קורה לקצף במיקרוגל? ומהן הדרכים השונות להכנת מיני קצף אכיל? על זאת ועוד בהרצאה אוורירית בקצף אחר.

10-2014 037קוראים בקפה

מה ההבדל בין קפה ערביקה לקפה רובוסטה? מדוע צמח הקפה מייצר קפאין? איך הופכים פולי הקפה למשקה? ואיך מופק הקפה היקר בעולם? מה מתרחש בזמן הקלייה? כיצד מכינים קפה נמס וקפה נטול קפאין? איך עובדת מכונת אספרסו? ומה משפיע על צורת כתמי הקפה? על זאת ועוד בהרצאה מעוררת על קפה.

מזון העתיד ועתיד המזון

מבירה ולחם למזון העתיד: השפעת האדם על הגנטיקה של המזון

כיצד השפיע האדם על הגנטיקה של חיטת הלחם ושל השמרים במטבח? איך התפתחה האבולוציה של שמרי הבירה? איך אפשר להשתמש בגנים של שמרים ושל צמחים לשיפור, או שינוי, תכונות של מזון?  כיצד ישפיע הריצוף של גנומים שלמים כמו אורז, תירס וסויה, על מזוננו וסביבתנו? בהרצאה נדון בדוגמאות מעניינות מן העבר, ההווה והעתיד של מזון האדם.

מזון בדיוני

מה נאכל בעתיד? ואיך נאכל בעתיד? האם ישנן דרכים נוספות לאכול מלבד לעיסה, לגימה ובליעה? איך נייצר את מזוננו? איך עובדות אריזות מזון חכמות? איך ייראה המטבח שלנו בשנת 2050? ומה נאכל על מאדים? נשמע על גידול בשר במעבדה, הדפסת מזון, אריזות אכילות ופיתוחים מעניינים נוספים למזון העתיד.

מזוננו לאן?

מה נאכל בעתיד? איך משפיעים גורמים כמו שינויי אקלים וצפיפות אוכלוסין על זמינות של חומרי גלם שונים? מה עשוי להיעלם ואילו מאכלים חדשים יופיעו? אילו חידושים טכנולוגיים צפויים לשנות את זמינות והרכב מזוננו ואת האופן שבו נבשל אותו? איך נערכים לעתיד כבר היום? על זאת ועוד בהרצאה שתיתן לנו הצצה אל העתיד הקולינרי הקרוב והרחוק.

ניתן להזמין הרצאות בנושאים נוספים.

8 תגובות על הרצאות

 1. פינגבאק: הרצאה חדשה: "שירת העשבים" – על טעם ועל ריח בעשבי תיבול | מדע בצלחת

 2. פינגבאק: הרצאה חדשה: "שירת העשבים" – על טעם ועל ריח בעשבי תיבול | מדע בצלחת

 3. פינגבאק: הזמנה: עשבי תיבול במוזיאון ישראל | מדע בצלחת

 4. דניאל הגיב:

  תודה על בלוג מרתק, מעשיר ועל רמתו המדעית.

 5. מורן הגיב:

  היי,
  אשמח לדעת מה ההרצאות הבאות הקרובות והאם מתוכננת הרצאה על שוקולד

  • נעמי זיו הגיב:

   שלום מורן, תודה על ההתעניינות.
   כאשר יש הרצאות שפתוחות לקהל הרחב, אני מפרסמת בבלוג. להזמנת הרצאות באופן פרטי, אפשר לפנות אלי ונתאם.
   בזמן הקרוב לא מתוכננת הרצאת שוקולד לקהל הרחב.

 6. פינגבאק: מדוע הסלמון כתום? | מדע בצלחת – לגלות את העולם טעם אחר טעם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s